Results Saturday – ARDF 2m (adult) and 80m (youth) championship

Filed under: Event Results,Latest News,Radio Orienteering by Imre Polik on August 3rd, 2019

On Saturday we had two events: 80m for the youth and 2m for the adults. The adult 2m course turned out to be quite challenging, a lot of competitors came back with fewer controls than they had been assigned, a few even went overtime. The 80m course was easier.

Results are below.

Tonight we’ll have our awards banquet at Dim Sum House in Morrisville. Awards for the events so far will be presented.

My pictures from the banquet are here. Charles’s pictures are here.

On Sunday we’ll have our final events: adult 80m and youth 2m. It is important that all adults arrive at the Umstead South parking lot (Umstead park, Reedy Creek entrance, just off Harrison Avenue) at 8am. You can drop off your stuff at the lower shelter (to the left of the parking lot). This is where everyone will arrive. The adults will take a bus to their remote start.

Classic Championship Saturday, Results

2019-08-03

M12 80m 150 min 4 Controls
1 2005096 FANGZHOU LI M-12 3 p (57:41)
2 2005089 JIA ZHONG M-12 3 p (64:01)
3 2005085 CHAOJUN ZHANG M-12 3 p (65:36)
4 2005078 RUIXI TAN M-12 3 p (88:13)
5 2006761 YUEHENG LI M-12 2 p (65:45)
M14 80m 150 min 5 Controls
1 2073217 Tobias Reed M-14 4 p (60:36)
2 2005090 MINXUE ZHONG M-14 4 p (60:45)
3 2005086 TENG ZHANG M-14 4 p (60:46)
4 2005087 ZIRUI ZHANG M-14 4 p (61:38)
5 2005069 ZEHUAN LI M-14 4 p (70:39)
6 2005066 JUNXIN LI M-14 4 p (85:51)
7 2005092 KAI ZHUANG M-14 4 p (95:43)
8 2005091 YANGYI ZHU M-14 4 p (96:09)
9 2005084 ZHIYUAN YANG M-14 3 p (81:24)
10 2005070 JUNYUAN LIAO M-14 3 p (95:39)
M16 80m 150 min 6 Controls
1 2005054 YUBIN CAI M-16 5 p (65:49)
2 2005074 YANCHEN LIU M-16 5 p (65:51)
3 2005063 HAORAN HU M-16 5 p (85:50)
4 2005067 TE LI M-16 4 p (129:18)
M19 2m 150 min 5 Controls
1 2005062 Cameron Haynes M-19 1 p (129:06)
2 2005058 Thomas Chen M-19 0 p (154:49)
M21 2m 150 min 6 Controls
1 830320 Norbert Linke M-21 5 p (62:27)
2 7207970 Eduard Nasybulin M-21 5 p (111:15)
3 1421971 Gheorghe Fala M-21 3 p (79:30)
4 2005094 SHITOU LIU M-21 3 p (108:23)
M40 2m 150 min 5 Controls
1 2015732 Joseph Burkhead M-40 4 p (80:23)
2 9102215 Kenneth Harker M-40 4 p (85:38)
3 1398038 Alexander Myachin M-40 4 p (117:30)
4 7300514 Imre Polik M-40 3 p (105:50)
M50 2m 150 min 5 Controls
1 2056511 Evghenii Vorsin M-50 4 p (76:51)
2 887713 Michael Minium M-50 4 p (94:08)
3 2031661 Brian DeYoung M-50 4 p (108:14)
4 887722 Matthew Robbins M-50 3 p (143:43)
5 2005076 Donald Pitchford M-50 2 p (121:08)
2005093 Mark Kilmer   DNF
M60 2m 150 min 4 Controls
1 236458 Nicholas Roethe M-60 3 p (66:04)
2 46691 Bill Wright M-60 3 p (95:34)
3 2099049 William Smathers M-60 2 p (96:39)
4 247347 Jerry Boyd M-60 2 p (102:52)
5 2005079 Peter Walter M-60 2 p (103:13)
6 338989 Scott Moore M-60 1 p (68:20)
7 887272 Fred Mailey M-60 1 p (138:00)
M70 2m 150 min 4 Controls
1 7500500 Ewen Templeton M-70 3 p (58:18)
2 2005057 Bob Frey M-70 3 p (76:15)
3 9200222 Richard Arnett M-70 0 p (167:25)
W12 80m 150 min 4 Controls
1 2005055 NIKE CHEN W-12 3 p (50:54)
2 2005083 YIJUN YANG W-12 3 p (56:10)
3 2005081 JINGYI WU W-12 3 p (73:36)
4 2005073 ROUQI LIN W-12 2 p (96:08)
W14 80m 150 min 5 Controls
1 2005061 MENGLIN GUO W-14 4 p (66:23)
2 2005064 BIYING HUANG W-14 4 p (67:25)
3 2005059 YINGLU CHEN W-14 4 p (67:39)
4 2005060 RUYI GONG W-14 4 p (75:00)
5 2005056 ROUAN CHEN W-14 4 p (84:09)
6 2005088 ZIXUAN ZHANG W-14 4 p (91:31)
7 2005075 GEFEI NIE W-14 4 p (93:46)
8 2005065 HONGXIN LI W-14 3 p (100:02)
W19 80m 150 min 6 Controls
1 2005082 QING YANG W-19 4 p (97:28)
W21 2m 150 min 5 Controls
1 850211 Lori Huberman W-21 4 p (95:11)
2 2005050 Alexandra Bondarenco W-21 4 p (115:07)
3 2005080 FENG WU W-21 3 p (113:54)
4 2005095 LIJUAN YAN W-21 0 p (60:10)
W35 2m 150 min 5 Controls
1 9102214 Jennifer Harker W-35 3 p (127:06)
2 2005051 Natalia Bondarenco W-35 0 p (150:53)
W50 2m 150 min 4 Controls
1 236449 Brigitte Roethe W-50 3 p (83:06)
W60 2m 150 min 4 Controls
1 204155 Jenelle Templeton W-60 3 p (149:12)
2 2031662 Marji Garrett W-60 1 p (104:17)

Classic Championship Saturday, Split times

2019-08-03

M12 (5) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 FANGZHOU LI 3 p (57:41) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-12 16:46 16:46 25:17 8:31 34:44 9:27 57:30 22:46 57:41 0:11
 
2 JIA ZHONG 3 p (64:01) 65 (1 p) 62 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-12 11:21 11:21 26:58 15:37 54:14 27:16 61:59 7:45 64:01 2:02
 
3 CHAOJUN ZHANG 3 p (65:36) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-12 9:20 9:20 32:54 23:34 41:31 8:37 65:28 23:57 65:36 0:08
 
4 RUIXI TAN 3 p (88:13) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-12 22:13 22:13 48:17 26:04 63:28 15:11 88:05 24:37 88:13 0:08
 
5 YUEHENG LI 2 p (65:45) 64 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-12 6:11 6:11 19:07 12:56 65:40 46:33 65:45 0:05
 
M14 (10) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Tobias Reed 4 p (60:36) 62 (1 p) 65 (1 p) 61 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-14 23:33 23:33 34:36 11:03 44:01 9:25 52:52 8:51 60:27 7:35 60:36 0:09
 
2 MINXUE ZHONG 4 p (60:45) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14 4:31 4:31 16:22 11:51 27:57 11:35 36:31 8:34 60:36 24:05 60:45 0:09
 
3 TENG ZHANG 4 p (60:46) 64 (1 p) 61 (1 p) 62 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-14 9:04 9:04 17:52 8:48 41:17 23:25 49:31 8:14 60:36 11:05 60:46 0:10
 
4 ZIRUI ZHANG 4 p (61:38) 62 (1 p) 65 (1 p) 61 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-14 18:07 18:07 35:26 17:19 41:26 6:00 55:01 13:35 61:34 6:33 61:38 0:04
 
5 ZEHUAN LI 4 p (70:39) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14 7:52 7:52 16:14 8:22 25:56 9:42 33:34 7:38 70:35 37:01 70:39 0:04
 
6 JUNXIN LI 4 p (85:51) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14 19:15 19:15 41:58 22:43 53:15 11:17 62:02 8:47 85:43 23:41 85:51 0:08
 
7 KAI ZHUANG 4 p (95:43) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14 10:00 10:00 41:54 31:54 50:56 9:02 58:30 7:34 95:38 37:08 95:43 0:05
 
8 YANGYI ZHU 4 p (96:09) 61 (1 p) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14 36:15 36:15 44:22 8:07 57:23 13:01 73:05 15:42 96:02 22:57 96:09 0:07
 
9 ZHIYUAN YANG 3 p (81:24) 61 (1 p) 65 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-14 24:11 24:11 39:05 14:54 50:04 10:59 81:15 31:11 81:24 0:09
 
10 JUNYUAN LIAO 3 p (95:39) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14 12:22 12:22 37:17 24:55 53:17 16:00 95:28 42:11 95:39 0:11
 
M16 (4) 150 min 6 C max 5 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 YUBIN CAI 5 p (65:49) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 63 (1 p) 100   Finish  
  M-16 7:41 7:41 16:18 8:37 25:33 9:15 33:01 7:28 59:26 26:25 65:42 6:16 65:49 0:07
  Finish  
  65:49 0:07
 
2 YANCHEN LIU 5 p (65:51) 62 (1 p) 65 (1 p) 61 (1 p) 64 (1 p) 63 (1 p) 100   Finish  
  M-16 12:05 12:05 19:25 7:20 25:40 6:15 36:57 11:17 58:50 21:53 65:42 6:52 65:51 0:09
  Finish  
  65:51 0:09
 
3 HAORAN HU 5 p (85:50) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 63 (1 p) 100   Finish  
  M-16 4:21 4:21 16:27 12:06 27:55 11:28 36:34 8:39 78:49 42:15 85:46 6:57 85:50 0:04
  Finish  
  85:50 0:04
 
4 TE LI 4 p (129:18) 61 (1 p) 65 (1 p) 64 (1 p) 63 (1 p) 100   Finish  
  M-16 18:06 18:06 21:05 2:59 28:54 7:49 58:26 29:32 129:03 70:37 129:18 0:15
 
M19 (2) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Cameron Haynes 1 p (129:06) 54 (1 p) 100   Finish  
  M-19 48:56 48:56 128:53 79:57 129:06 0:13
 
2 Thomas Chen 0 p (154:49) 100   Finish  
  M-19 154:43 154:43 154:49 0:06
  51    
  79:46    
 
M21 (4) 150 min 6 C max 5 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Norbert Linke 5 p (62:27) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 53 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-21 10:23 10:23 19:10 8:47 31:16 12:06 43:02 11:46 53:01 9:59 62:19 9:18 62:27 0:08
  Finish  
  62:27 0:08
 
2 Eduard Nasybulin 5 p (111:15) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 53 (1 p) 100   Finish  
  M-21 9:31 9:31 39:00 29:29 55:56 16:56 71:48 15:52 92:44 20:56 111:08 18:24 111:15 0:07
  Finish  
  111:15 0:07
  53    
  92:45    
 
3 Gheorghe Fala 3 p (79:30) 51 (1 p) 54 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-21 20:44 20:44 29:48 9:04 70:13 40:25 79:24 9:11 79:30 0:06
  65    
  11:41    
 
4 SHITOU LIU 3 p (108:23) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-21 39:41 39:41 48:15 8:34 80:19 32:04 108:10 27:51 108:23 0:13
  62    
  32:19    
 
M40 (4) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Joseph Burkhead 4 p (80:23) 54 (1 p) 55 (1 p) 53 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-40 10:23 10:23 34:50 24:27 57:24 22:34 67:50 10:26 80:14 12:24 80:23 0:09
 
2 Kenneth Harker 4 p (85:38) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 53 (1 p) 100   Finish  
  M-40 12:50 12:50 35:11 22:21 49:52 14:41 67:54 18:02 85:30 17:36 85:38 0:08
 
3 Alexander Myachin 4 p (117:30) 54 (1 p) 53 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-40 13:47 13:47 83:18 69:31 96:20 13:02 109:41 13:21 117:20 7:39 117:30 0:10
 
4 Imre Polik 3 p (105:50) 54 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-40 24:21 24:21 85:13 60:52 99:55 14:42 105:47 5:52 105:50 0:03
 
M50 (6) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Evghenii Vorsin 4 p (76:51) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-50 15:55 15:55 25:00 9:05 47:10 22:10 63:58 16:48 76:43 12:45 76:51 0:08
 
2 Michael Minium 4 p (94:08) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-50 15:15 15:15 34:55 19:40 62:31 27:36 77:24 14:53 93:58 16:34 94:08 0:10
 
3 Brian DeYoung 4 p (108:14) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-50 17:03 17:03 26:07 9:04 52:25 26:18 79:17 26:52 108:03 28:46 108:14 0:11
 
4 Matthew Robbins 3 p (143:43) 54 (1 p) 51 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-50 52:45 52:45 78:52 26:07 130:58 52:06 143:30 12:32 143:43 0:13
 
5 Donald Pitchford 2 p (121:08) 51 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-50 21:10 21:10 85:12 64:02 120:55 35:43 121:08 0:13
 
Mark Kilmer DNF Finish  
  0:00 0:00
 
M60 (7) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Nicholas Roethe 3 p (66:04) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-60 13:19 13:19 36:56 23:37 49:11 12:15 65:50 16:39 66:04 0:14
 
2 Bill Wright 3 p (95:34) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-60 34:18 34:18 60:24 26:06 79:27 19:03 95:26 15:59 95:34 0:08
 
3 William Smathers 2 p (96:39) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60 36:13 36:13 72:38 36:25 96:18 23:40 96:39 0:21
 
4 Jerry Boyd 2 p (102:52) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60 29:15 29:15 69:42 40:27 102:39 32:57 102:52 0:13
 
5 Peter Walter 2 p (103:13) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60 54:24 54:24 85:27 31:03 102:53 17:26 103:13 0:20
 
6 Scott Moore 1 p (68:20) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60 55:50 55:50 68:10 12:20 68:20 0:10
 
7 Fred Mailey 1 p (138:00) 54 (1 p) 100   Finish  
  M-60 43:29 43:29 137:47 94:18 138:00 0:13
 
M70 (3) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Ewen Templeton 3 p (58:18) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-70 16:02 16:02 23:52 7:50 49:26 25:34 58:10 8:44 58:18 0:08
 
2 Bob Frey 3 p (76:15) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-70 17:11 17:11 28:15 11:04 61:54 33:39 76:09 14:15 76:15 0:06
 
3 Richard Arnett 0 p (167:25) 51 (1 p) 54 (1 p) 100   Finish  
  M-70 penalty: 2 p 31:44 31:44 42:35 10:51 167:11 124:36 167:25 0:14
 
W12 (4) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 NIKE CHEN 3 p (50:54) 65 (1 p) 62 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  W-12 14:33 14:33 23:16 8:43 40:04 16:48 50:44 10:40 50:54 0:10
 
2 YIJUN YANG 3 p (56:10) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-12 9:57 9:57 20:14 10:17 32:02 11:48 55:59 23:57 56:10 0:11
 
3 JINGYI WU 3 p (73:36) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-12 13:15 13:15 34:18 21:03 42:58 8:40 73:30 30:32 73:36 0:06
 
4 ROUQI LIN 2 p (96:08) 64 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  W-12 15:43 15:43 29:09 13:26 96:02 66:53 96:08 0:06
 
W14 (8) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 MENGLIN GUO 4 p (66:23) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-14 9:27 9:27 21:42 12:15 32:57 11:15 41:55 8:58 66:17 24:22 66:23 0:06
 
2 BIYING HUANG 4 p (67:25) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  W-14 13:33 13:33 21:22 7:49 33:22 12:00 50:23 17:01 67:15 16:52 67:25 0:10
 
3 YINGLU CHEN 4 p (67:39) 65 (1 p) 62 (1 p) 61 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  W-14 17:21 17:21 29:51 12:30 42:06 12:15 57:39 15:33 67:32 9:53 67:39 0:07
 
4 RUYI GONG 4 p (75:00) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-14 13:04 13:04 21:38 8:34 31:46 10:08 54:30 22:44 74:53 20:23 75:00 0:07
 
5 ROUAN CHEN 4 p (84:09) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 61 (1 p) 100   Finish  
  W-14 9:05 9:05 25:28 16:23 40:06 14:38 67:05 26:59 83:57 16:52 84:09 0:12
 
6 ZIXUAN ZHANG 4 p (91:31) 64 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-14 24:04 24:04 46:52 22:48 58:01 11:09 66:41 8:40 91:03 24:22 91:31 0:28
 
7 GEFEI NIE 4 p (93:46) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 61 (1 p) 100   Finish  
  W-14 18:57 18:57 35:18 16:21 50:02 14:44 77:01 26:59 93:40 16:39 93:46 0:06
 
8 HONGXIN LI 3 p (100:02) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-14 17:30 17:30 43:15 25:45 58:33 15:18 99:55 41:22 100:02 0:07
 
W19 (1) 150 min 6 C max 5 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 QING YANG 4 p (97:28) 61 (1 p) 64 (1 p) 65 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-19 31:17 31:17 39:19 8:02 53:26 14:07 68:50 15:24 97:21 28:31 97:28 0:07
 
W21 (4) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Lori Huberman 4 p (95:11) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  W-21 13:14 13:14 23:48 10:34 44:22 20:34 78:48 34:26 95:05 16:17 95:11 0:06
 
2 Alexandra Bondarenco 4 p (115:07) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  W-21 18:09 18:09 29:41 11:32 73:26 43:45 99:03 25:37 115:02 15:59 115:07 0:05
 
3 FENG WU 3 p (113:54) 54 (1 p) 51 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  W-21 34:39 34:39 56:24 21:45 102:56 46:32 113:45 10:49 113:54 0:09
 
4 LIJUAN YAN 0 p (60:10) 100   Finish  
  W-21 59:49 59:49 60:10 0:21
 
W35 (2) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Jennifer Harker 3 p (127:06) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  W-35 36:03 36:03 53:14 17:11 106:02 52:48 126:52 20:50 127:06 0:14
 
2 Natalia Bondarenco 0 p (150:53) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  W-35 penalty: 4 p 20:34 20:34 29:09 8:35 53:59 24:50 129:02 75:03 150:40 21:38 150:53 0:13
 
W50 (1) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Brigitte Roethe 3 p (83:06) 54 (1 p) 55 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  W-50 16:09 16:09 41:16 25:07 61:22 20:06 82:51 21:29 83:06 0:15
 
W60 (2) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Jenelle Templeton 3 p (149:12) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  W-60 17:10 17:10 42:22 25:12 126:06 83:44 149:01 22:55 149:12 0:11
 
2 Marji Garrett 1 p (104:17) 51 (1 p) 100   Finish  
  W-60 52:22 52:22 103:51 51:29 104:17 0:26
 

Created 2019-08-03 13:28:17 with SI-Droid Event 1.8.12

Leave a Reply