Results Sunday – ARDF 80m (adults) and 2m (youth) championship

Filed under: Event Results,Latest News,Radio Orienteering,Uncategorized by Imre Polik on August 4th, 2019

Sunday was the last day of competitions. The adults had a remote start while the kids stayed near the shelter the whole time. Unfortunately, two participants got lost and had to ask for help to find their way back to the finish.

Results are below.

This concludes our week of events. Thank you all for coming and competing here. We hope you had a good time and we’ll see each other soon. If you liked our parks feel free to hike in there or show up at one of our regular club events. Safe travels back home!

Classic Championship Sunday, Results

2019-08-04

 

M10 2m 150 min 2 Controls
1 9102214 James Harker M-10 2 p (76:13)
M12 2m 150 min 4 Controls
1 2005078 RUIXI TAN M-12 3 p (86:35)
2 2005089 JIA ZHONG M-12 2 p (76:21)
3 2006761 Yueheng Li M-12 2 p (80:01)
CHAOJUN ZHANG M-12 Disq
M14 2m 150 min 5 Controls
1 2005087 ZIRUI ZHANG M-14 4 p (83:03)
2 2005090 MINXUE ZHONG M-14 4 p (86:39)
3 2005086 TENG ZHANG M-14 4 p (119:09)
4 2005070 JUNYUAN LIAO M-14 2 p (79:42)
5 2073217 Tobias Reed M-14 1 p (55:11)
6 2005092 KAI ZHUANG M-14 1 p (65:51)
7 2005069 ZEHUAN LI M-14 1 p (93:38)
8 2005091 YANGYI ZHU M-14 1 p (100:17)
9 2005084 ZHIYUAN YANG M-14 1 p (111:04)
10 2005066 JUNXIN LI M-14 0 p (89:00)
M16 2m 150 min 6 Controls
1 2005067 TE LI M-16 5 p (90:21)
2 2005074 YANCHEN LIU M-16 4 p (121:41)
3 2005063 HAORAN HU M-16 3 p (82:39)
4 2005054 YUBIN CAI M-16 1 p (67:41)
M19 80m 150 min 5 Controls
1 2005058 Thomas Chen M-19 4 p (91:40)
2 2005062 Cameron Haynes M-19 0 p (158:21)
M21 80m 150 min 6 Controls
1 830320 Norbert Linke M-21 5 p (53:23)
2 7207970 Eduard Nasybulin M-21 5 p (55:59)
3 1421971 Gheorghe Fala M-21 5 p (100:27)
4 2005094 Shitou Liu   4 p (116:48)
M40 80m 150 min 5 Controls
1 7300514 Imre Polik M-40 4 p (63:53)
2 1398038 Alexander Myachin M-40 4 p (80:29)
3 9102215 Kenneth Harker M-40 4 p (98:13)
M50 80m 150 min 5 Controls
1 2056511 Evghenii Vorsin M-50 4 p (72:07)
2 887713 Michael Minium M-50 4 p (97:18)
3 2005076 Donald Pitchford M-50 4 p (102:09)
4 2031661 Brian DeYoung M-50 4 p (111:19)
5 887722 Matthew Robbins M-50 4 p (138:10)
Mark Kilmer M-50 DNF
M60 80m 150 min 4 Controls
1 46691 Bill Wright M-60 3 p (68:50)
2 236458 Nicholas Roethe M-60 3 p (71:56)
3 338989 Scott Moore M-60 3 p (90:57)
4 887272 Fred Mailey M-60 3 p (112:33)
5 2005079 Peter Walter M-60 3 p (147:42)
6 247347 Jerry Boyd M-60 2 p (79:36)
7 2099049 William Smathers M-60 1 p (126:49)
M70 80m 150 min 4 Controls
1 7500500 Ewen Templeton M-70 3 p (53:28)
2 9200222 Richard Arnett M-70 3 p (72:23)
3 2005057 Robert Frey M-70 3 p (82:24)
W12 2m 150 min 4 Controls
1 2005055 NIKE CHEN W-12 3 p (82:30)
2 2005073 ROUQI LIN W-12 3 p (110:02)
3 2005083 YIJUN YANG W-12 2 p (67:22)
4 2005081 JINGYI WU W-12 1 p (94:51)
W14 2m 150 min 5 Controls
1 2005059 YINGLU CHEN W-14 4 p (92:36)
2 2005056 ROUAN CHEN W-14 4 p (138:08)
3 2005088 ZIXUAN ZHANG W-14 3 p (82:07)
4 2005060 RUYI GONG W-14 3 p (97:50)
5 2005061 MENGLIN GUO W-14 2 p (98:16)
6 2005064 BIYING HUANG W-14 2 p (101:23)
7 2005065 HONGXIN LI W-14 2 p (107:37)
8 2005075 GEFEI NIE W-14 0 p (59:47)
W19 2m 150 min 5 Controls
1 2005082 QING YANG W-19 2 p (98:06)
W21 80m 150 min 5 Controls
1 850211 Lori Huberman W-21 4 p (85:29)
2 2005050 Alexandra Bondarenco W-21 4 p (89:11)
3 2005080 FENG WU W-21 3 p (121:33)
4 2005095 Lijuan Yan W-21 1 p (47:03)
W35 80m 150 min 5 Controls
1 2005051 Natalia Bondarenco W-35 3 p (92:51)
W50 80m 150 min 4 Controls
1 236449 Brigitte Roethe W-50 3 p (111:38)
W60 80m 150 min 4 Controls
1 2005002 Ruth Bromer W-60 3 p (76:25)
2 204155 Jenelle Templeton W-60 3 p (78:45)
3 2031662 Marji Garrett W-60 1 p (100:47)

Classic Championship Sunday, Split times

2019-08-04

M10 (1) 150 min 2 C max 2 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 James Harker 2 p (76:13) 63 (1 p) 100 (1 p) Finish  
  M-10   50:05 50:05 75:52 25:47 76:13 0:21
 
M12 (4) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 RUIXI TAN 3 p (86:35) 63 (1 p) 62 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-12   8:13 8:13 24:20 16:07 76:47 52:27 86:15 9:28 86:35 0:20
 
2 JIA ZHONG 2 p (76:21) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-12   18:34 18:34 67:14 48:40 76:10 8:56 76:21 0:11
 
3 Yueheng Li 2 p (80:01) 63 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-12   39:58 39:58 61:31 21:33 79:43 18:12 80:01 0:18
 
CHAOJUN ZHANG Disq Finish  
  M-12   0:00 0:00
 
M14 (10) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 ZIRUI ZHANG 4 p (83:03) 64 (1 p) 65 (1 p) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14   14:25 14:25 38:01 23:36 62:14 24:13 78:56 16:42 82:53 3:57 83:03 0:10
 
2 MINXUE ZHONG 4 p (86:39) 63 (1 p) 62 (1 p) 64 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-14   8:22 8:22 24:32 16:10 43:18 18:46 76:52 33:34 86:19 9:27 86:39 0:20
 
3 TENG ZHANG 4 p (119:09) 63 (1 p) 64 (1 p) 62 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-14   8:06 8:06 26:29 18:23 43:32 17:03 101:45 58:13 118:35 16:50 119:09 0:34
 
4 JUNYUAN LIAO 2 p (79:42) 64 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-14   13:58 13:58 47:11 33:13 79:23 32:12 79:42 0:19
 
5 Tobias Reed 1 p (55:11) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-14   38:18 38:18 54:40 16:22 55:11 0:31
 
6 KAI ZHUANG 1 p (65:51) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-14   36:23 36:23 65:33 29:10 65:51 0:18
 
7 ZEHUAN LI 1 p (93:38) 65 (1 p) 100   Finish  
  M-14   56:54 56:54 93:19 36:25 93:38 0:19
 
8 YANGYI ZHU 1 p (100:17) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14   33:28 33:28 99:56 66:28 100:17 0:21
 
9 ZHIYUAN YANG 1 p (111:04) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-14   43:03 43:03 110:46 67:43 111:04 0:18
 
10 JUNXIN LI 0 p (89:00) 100   Finish  
  M-14   88:34 88:34 89:00 0:26
 
M16 (4) 150 min 6 C max 5 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 TE LI 5 p (90:21) 64 (1 p) 65 (1 p) 63 (1 p) 61 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  M-16   13:58 13:58 28:03 14:05 51:35 23:32 68:50 17:15 82:21 13:31 90:03 7:42 90:21 0:18
  Finish  
  90:21 0:18
 
2 YANCHEN LIU 4 p (121:41) 63 (1 p) 61 (1 p) 65 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-16   22:55 22:55 45:54 22:59 63:58 18:04 83:35 19:37 121:22 37:47 121:41 0:19
 
3 HAORAN HU 3 p (82:39) 63 (1 p) 65 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-16   14:19 14:19 24:02 9:43 43:35 19:33 82:18 38:43 82:39 0:21
 
4 YUBIN CAI 1 p (67:41) 64 (1 p) 100   Finish  
  M-16   54:13 54:13 67:15 13:02 67:41 0:26
 
M19 (2) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Thomas Chen 4 p (91:40) 53 (1 p) 51 (1 p) 55 (1 p) 54 (1 p) 100   Finish  
  M-19   11:32 11:32 31:17 19:45 55:25 24:08 78:57 23:32 91:22 12:25 91:40 0:18
 
2 Cameron Haynes 0 p (158:21) 51 (1 p) 53 (1 p) 100   Finish  
  M-19 penalty: 2 p 81:19 81:19 98:37 17:18 158:04 59:27 158:21 0:17
 
M21 (4) 150 min 6 C max 5 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Norbert Linke 5 p (53:23) 53 (1 p) 51 (1 p) 52 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-21   7:05 7:05 15:28 8:23 22:30 7:02 33:42 11:12 44:58 11:16 53:06 8:08 53:23 0:17
  Finish  
  53:23 0:17
 
2 Eduard Nasybulin 5 p (55:59) 53 (1 p) 51 (1 p) 52 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-21   8:35 8:35 20:42 12:07 28:04 7:22 38:44 10:40 45:26 6:42 55:49 10:23 55:59 0:10
  Finish  
  55:59 0:10
 
3 Gheorghe Fala 5 p (100:27) 51 (1 p) 53 (1 p) 52 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-21   45:48 45:48 62:35 16:47 69:17 6:42 80:21 11:04 89:53 9:32 100:12 10:19 100:27 0:15
  Finish  
  100:27 0:15
 
4 Shitou Liu 4 p (116:48) 53 (1 p) 51 (1 p) 52 (1 p) 54 (1 p) 100   Finish  
      22:53 22:53 65:57 43:04 78:22 12:25 99:31 21:09 116:31 17:00 116:48 0:17
 
M40 (3) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Imre Polik 4 p (63:53) 51 (1 p) 53 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-40   16:12 16:12 27:24 11:12 45:15 17:51 53:27 8:12 63:30 10:03 63:53 0:23
 
2 Alexander Myachin 4 p (80:29) 53 (1 p) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-40   12:49 12:49 22:19 9:30 54:25 32:06 65:07 10:42 80:14 15:07 80:29 0:15
 
3 Kenneth Harker 4 p (98:13) 53 (1 p) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-40   13:27 13:27 27:00 13:33 68:53 41:53 85:17 16:24 98:03 12:46 98:13 0:10
 
M50 (6) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Evghenii Vorsin 4 p (72:07) 53 (1 p) 51 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-50   13:05 13:05 25:39 12:34 36:47 11:08 56:41 19:54 71:54 15:13 72:07 0:13
 
2 Michael Minium 4 p (97:18) 53 (1 p) 51 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-50   18:14 18:14 36:51 18:37 48:19 11:28 76:57 28:38 97:02 20:05 97:18 0:16
 
3 Donald Pitchford 4 p (102:09) 51 (1 p) 53 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-50   25:54 25:54 40:49 14:55 52:51 12:02 82:08 29:17 101:47 19:39 102:09 0:22
 
4 Brian DeYoung 4 p (111:19) 53 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 51 (1 p) 100   Finish  
  M-50   14:25 14:25 33:08 18:43 58:30 25:22 96:05 37:35 110:42 14:37 111:19 0:37
 
5 Matthew Robbins 4 p (138:10) 53 (1 p) 51 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-50   28:01 28:01 45:53 17:52 72:18 26:25 109:54 37:36 137:26 27:32 138:10 0:44
 
Mark Kilmer DNF Finish  
  M-50   0:00 0:00
 
M60 (7) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Bill Wright 3 p (68:50) 51 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60   15:58 15:58 34:40 18:42 53:08 18:28 68:31 15:23 68:50 0:19
 
2 Nicholas Roethe 3 p (71:56) 51 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60   19:16 19:16 32:04 12:48 55:08 23:04 71:35 16:27 71:56 0:21
 
3 Scott Moore 3 p (90:57) 51 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60   22:02 22:02 37:11 15:09 70:08 32:57 90:36 20:28 90:57 0:21
 
4 Fred Mailey 3 p (112:33) 51 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60   28:41 28:41 47:38 18:57 83:25 35:47 112:10 28:45 112:33 0:23
 
5 Peter Walter 3 p (147:42) 52 (1 p) 51 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  M-60   44:54 44:54 74:01 29:07 125:31 51:30 147:19 21:48 147:42 0:23
 
6 Jerry Boyd 2 p (79:36) 51 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-60   32:06 32:06 59:17 27:11 79:07 19:50 79:36 0:29
 
7 William Smathers 1 p (126:49) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-60   83:14 83:14 126:12 42:58 126:49 0:37
 
M70 (3) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Ewen Templeton 3 p (53:28) 51 (1 p) 53 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  M-70   16:44 16:44 32:48 16:04 43:10 10:22 53:08 9:58 53:28 0:20
 
2 Richard Arnett 3 p (72:23) 53 (1 p) 52 (1 p) 51 (1 p) 100   Finish  
  M-70   19:13 19:13 37:06 17:53 56:22 19:16 71:46 15:24 72:23 0:37
 
3 Robert Frey 3 p (82:24) 53 (1 p) 52 (1 p) 51 (1 p) 100   Finish  
  M-70   19:23 19:23 40:08 20:45 67:00 26:52 81:55 14:55 82:24 0:29
 
W12 (4) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 NIKE CHEN 3 p (82:30) 65 (1 p) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-12   40:20 40:20 58:43 18:23 75:45 17:02 82:11 6:26 82:30 0:19
 
2 ROUQI LIN 3 p (110:02) 63 (1 p) 62 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  W-12   18:14 18:14 43:01 24:47 86:47 43:46 109:43 22:56 110:02 0:19
 
3 YIJUN YANG 2 p (67:22) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-12   20:02 20:02 47:50 27:48 67:01 19:11 67:22 0:21
 
4 JINGYI WU 1 p (94:51) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-12   41:25 41:25 94:30 53:05 94:51 0:21
 
W14 (8) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 YINGLU CHEN 4 p (92:36) 64 (1 p) 65 (1 p) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-14   19:54 19:54 43:10 23:16 59:37 16:27 84:45 25:08 92:13 7:28 92:36 0:23
 
2 ROUAN CHEN 4 p (138:08) 63 (1 p) 62 (1 p) 65 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  W-14   13:25 13:25 38:09 24:44 81:44 43:35 118:49 37:05 137:48 18:59 138:08 0:20
 
3 ZIXUAN ZHANG 3 p (82:07) 63 (1 p) 65 (1 p) 64 (1 p) 100   Finish  
  W-14   14:23 14:23 24:06 9:43 43:46 19:40 81:47 38:01 82:07 0:20
 
4 RUYI GONG 3 p (97:50) 63 (1 p) 64 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  W-14   13:26 13:26 32:24 18:58 71:16 38:52 97:30 26:14 97:50 0:20
 
5 MENGLIN GUO 2 p (98:16) 64 (1 p) 65 (1 p) 100   Finish  
  W-14   19:21 19:21 62:59 43:38 97:55 34:56 98:16 0:21
 
6 BIYING HUANG 2 p (101:23) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-14   10:54 10:54 92:08 81:14 101:03 8:55 101:23 0:20
 
7 HONGXIN LI 2 p (107:37) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-14   23:10 23:10 48:14 25:04 107:17 59:03 107:37 0:20
 
8 GEFEI NIE 0 p (59:47) 100   Finish  
  W-14   59:28 59:28 59:47 0:19
 
W19 (1) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 QING YANG 2 p (98:06) 63 (1 p) 62 (1 p) 100   Finish  
  W-19   13:09 13:09 38:04 24:55 97:45 59:41 98:06 0:21
 
W21 (4) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Lori Huberman 4 p (85:29) 53 (1 p) 51 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  W-21   18:42 18:42 31:03 12:21 52:08 21:05 70:18 18:10 85:07 14:49 85:29 0:22
  100    
  85:10    
 
2 Alexandra Bondarenco 4 p (89:11) 53 (1 p) 54 (1 p) 55 (1 p) 51 (1 p) 100   Finish  
  W-21   12:19 12:19 38:32 26:13 48:51 10:19 78:05 29:14 88:53 10:48 89:11 0:18
 
3 FENG WU 3 p (121:33) 53 (1 p) 51 (1 p) 54 (1 p) 100   Finish  
  W-21   27:54 27:54 70:49 42:55 104:30 33:41 121:20 16:50 121:33 0:13
 
4 Lijuan Yan 1 p (47:03) 51 (1 p) 100   Finish  
  W-21   32:10 32:10 46:25 14:15 47:03 0:38
 
W35 (1) 150 min 5 C max 4 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Natalia Bondarenco 3 p (92:51) 53 (1 p) 52 (1 p) 55 (1 p) 100   Finish  
  W-35   17:38 17:38 48:16 30:38 69:29 21:13 92:24 22:55 92:51 0:27
 
W50 (1) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Brigitte Roethe 3 p (111:38) 52 (1 p) 55 (1 p) 51 (1 p) 100   Finish  
  W-50   32:55 32:55 61:56 29:01 98:20 36:24 110:58 12:38 111:38 0:40
  53    
  17:08    
 
W60 (3) 150 min 4 C max 3 p  
Pl Name / Club Time  
 
1 Ruth Bromer 3 p (76:25) 53 (1 p) 52 (1 p) 51 (1 p) 100   Finish  
  W-60   19:28 19:28 37:26 17:58 61:35 24:09 76:02 14:27 76:25 0:23
 
2 Jenelle Templeton 3 p (78:45) 51 (1 p) 53 (1 p) 52 (1 p) 100   Finish  
  W-60   30:49 30:49 54:35 23:46 68:28 13:53 78:29 10:01 78:45 0:16
 
3 Marji Garrett 1 p (100:47) 53 (1 p) 100   Finish  
  W-60   47:33 47:33 99:50 52:17 100:47 0:57
 

Created 2019-08-04 13:19:43 with SI-Droid Event 1.8.12

Leave a Reply