Birkhead Wilderness Classic Final Results

Filed under: Event Results by Joseph on March 12th, 2012

These are the COMBINED results for the Birkhead Wilderness Classic Championship.

Link to SATURDAY Results with SPLITS.

Link to SUNDAY Results with SPLITS.

Birkhead Wilderness, March 10-11 2012
Cumulative Results


Results

F-10: 11 KP 2.0 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
     1 Sofia Farenfield  1:22:39        1   39:26        1   43:13
F-12: 11 KP 2.0 km
Sat + Sun                              Sat               Sun
  1  1 Abigail Furlow  2:41:15     1  1 1:02:53     1  1 1:38:22
M-12: 11 KP 2.0 km
Sat + Sun                              Sat               Sun
  1  1 Zachary Miller    36:45     1  1   16:56     2  2   19:49
  2  2 Thomas Snow       45:27     2  2   17:18     3  3   28:09
  3  3 Hayden Morse      56:28     4  4   37:00     1  1   19:28
  4  4 David Muench    1:12:35     3  3   31:33     4  4   41:02
F-14: 13 KP 3.1 km
Sat + Sun                              Sat               Sun
  1  1 Jessica Muench  2:29:49     1  1   59:08     1  1 1:30:41
F-Yellow: 13 KP 3.1 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
     1 Chun Bleau        2:14:09        1 1:07:37        1 1:06:32
       Rhonda DeWeese                        ----        2 1:11:10
       Patricia McQuaid                       DNF        3 1:59:19
M-14: 13 KP 3.1 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
  1  1 Ben Langton       1:11:54     3  3   39:49     1  1   32:05
  2  2 David Signoretti  1:14:06     2  2   37:41     2  2   36:25
  3  3 Brennan Hertel    1:32:43     4  4   48:27     3  3   44:16
  4  4 Ben Chiovaro      2:00:46     1  1   35:19     4  4 1:25:27
F-16: 12 KP 4.1 km
Sat + Sun                                   Sat               Sun
  1  1 Evalin Brautigam     2:02:01     1  1 1:05:22     1  1   56:39
       Shantelle Henderson                       DNF     2  2 2:53:02
F-Orange: 12 KP 4.1 km
Sat + Sun                              Sat               Sun
     1 Cynthia Young   2:48:47        1 1:43:39        1 1:05:08
     2 Trish Strat     3:47:08        3 1:54:54        2 1:52:14
     3 Amy Louden      4:00:55        2 1:48:14        3 2:12:41
       Rhonda DeWeese                       DNF             ----
       Louise Cook                    4 2:33:21             ----
M-16: 12 KP 4.1 km
Sat + Sun                                   Sat               Sun
  1  1 Addison Bosley       1:30:10     1  1   41:32     1  1   48:38
  2  2 Max Lennon           2:17:54     2  2 1:13:03     2  2 1:04:51
  3  3 Austin Fowler        3:36:36     5  5 2:03:39     3  3 1:32:57
  4  4 Kristian Rodriguez   4:18:55     3  3 1:30:44     8  8 2:48:11
  5  5 Victor Gonzalez      4:48:23     4  4 2:03:05     7  7 2:45:18
       William Phillips                          DNF     4  4 1:41:04
       Christopher Vasquez                       DNF     5  5 2:07:53
       Daniel Neuhaus                            OVT     6  6 2:12:25
       Bruce Mallory                             DNF              OVT
M-Orange: 12 KP 4.1 km
Sat + Sun                               Sat               Sun
     1 Albert Furlow    3:10:06        2 1:49:56        1 1:20:10
     2 Angel Rodriguez  3:53:00        1 1:34:45        2 2:18:15
     3 Kevin Sinning    5:39:00        3 2:39:12        3 2:59:48
       Jim Sistasis                         ----              OVT
       Kimougo Freeney                       DNF              DNF
F55+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                                 Sat               Sun
  1  1 Natalia Deconescu  1:20:53     1  1   43:45     1  1   37:08
  2  2 Sandy Fillebrown   1:45:43     3  3   52:08     2  2   53:35
  3  3 Janet Tryson       1:47:49     2  2   48:21     3  3   59:28
  4  4 Nancy Sharp        2:19:27     4  4 1:07:45     5  5 1:11:42
  5  5 Keg Good           2:24:35     5  5 1:20:24     4  4 1:04:11
  6  6 Karla Hulett       3:47:59     6  6 1:58:15     6  6 1:49:44
F60+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
  1  1 Gail Gagarin      1:55:56     1  1   57:21     1  1   58:35
  2  2 Nadezhda Popova   2:09:26     2  2 1:03:25     2  2 1:06:01
  3  3 Judith Karpinski  2:10:48     3  3 1:04:32     3  3 1:06:16
  4  4 Carol Fink        4:04:54     4  4 2:11:43     4  4 1:53:11
F65+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                               Sat               Sun
  1  1 Sharon Crawford  1:36:08     1  1   47:18     1  1   48:50
  2  2 Reta Roe         3:47:51     2  2 1:46:54     2  2 2:00:57
F70+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                              Sat               Sun
  1  1 Judy Dickinson  1:57:40     1  1 1:02:00     1  1   55:40
  2  2 Allmuth Perzel  2:56:29     2  2 1:26:14     2  2 1:30:15
  3  3 Beth Lux        3:53:34     3  3 1:59:39     3  3 1:53:55
F75+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                            Sat               Sun
  1  1 Marit Davis   3:18:51     1  1 1:42:53     1  1 1:35:58
  2  2 Donna Gookin  3:48:52     2  2 1:56:01     2  2 1:52:51
M65+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
  1  1 Bob Lux           1:16:29     1  1   36:35     1  1   39:54
  2  2 Allan Newman      1:29:52     2  2   44:41     2  2   45:11
  3  3 Jim Hall          1:33:14     5  5   46:59     4  5   46:15
     4 Gord Hunter       1:36:13        6   50:21        4   45:52
  4  5 Charlie DeWeese   1:37:03     3  3   45:17     6  7   51:46
  5  6 John-Eric Nelson  1:45:08     6  7   52:34     7  8   52:34
  6  7 James Henderson   1:46:36     8  9 1:01:18     3  3   45:18
  7  8 Timothy Gilbert   1:51:07     7  8   58:14     8  9   52:53
  8  9 Valeriy Doverov   1:52:00     9 10 1:01:27     5  6   50:33
  9 10 Francis Hogle     2:04:11     4  4   45:21    10 11 1:18:50
 10 11 Bud Laird         2:10:30    10 11 1:14:02     9 10   56:28
 11 12 Michael Keating   3:12:51    11 12 1:22:29    11 12 1:50:22
M70+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                              Sat               Sun
  1  1 Don Davis       1:35:22     1  1   45:58     1  1   49:24
  2  2 Hugh MacMullan  1:44:41     2  2   52:54     2  2   51:47
       Louis Pataki                         OVT     3  3 1:44:26
M75+: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                             Sat               Sun
     1 Alex Kerr      2:21:50        1 1:21:57        1   59:53
  1  2 Edwin Gookin   2:47:06     1  2 1:29:42     1  2 1:17:24
       Fred Hillmann              2  3 2:01:47              DNF
M-Brown: 12 KP 4.0 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
     1 Gale Teschendorf  2:21:51        1 1:13:14        1 1:08:37
     2 Alan McNeely      2:47:58        2 1:33:12        3 1:14:46
       Andy Huber                            ----        2 1:09:29
F-20: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                                 Sat               Sun
  1  1 Meg Parson         2:12:27     1  1 1:13:27     1  1   59:00
  2  2 Isabel Bryant      2:53:04     2  2 1:36:32     2  2 1:16:32
  3  3 Barbara Ziolkoski  4:27:37     3  3 1:38:15     3  3 2:49:22
F35+: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                              Sat               Sun
     1 Martina Hulsey  2:10:35        1 1:03:04        1 1:07:31
F40+: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                                  Sat               Sun
  1  1 Erminia Farenfield  2:42:13     1  1 1:22:36     1  1 1:19:37
F45+: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                             Sat               Sun
  1  1 Mary Jones     2:34:50     1  1 1:24:14     1  1 1:10:36
  2  2 Lisa Carr      3:33:06     2  2 1:39:10     4  4 1:53:56
  3  3 Patricia Mace  3:33:42     3  3 1:46:00     2  2 1:47:42
  4  4 Diana Diaz     3:58:16     4  4 2:06:16     3  3 1:52:00
F50+: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                                  Sat               Sun
  1  1 Peggy Dickison      2:09:12     1  1 1:05:44     1  1 1:03:28
  2  2 Kathleen Lennon     2:16:07     2  2 1:07:23     2  2 1:08:44
  3  3 Erin Binder         2:32:07     3  3 1:13:14     3  3 1:18:53
  4  4 Shelley Pennington  3:01:19     4  4 1:18:45     5  5 1:42:34
  5  5 Heidi Onkst         3:06:45     5  6 1:33:46     4  4 1:32:59
     6 Shelagh Pepper      3:18:58        5 1:25:38        7 1:53:20
  6  7 Sue Kuestner        4:13:32     7  8 2:20:17     6  6 1:53:15
M-18: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                            Sat               Sun
  1  1 Josh Hilberg  3:22:23     1  1 1:29:02     1  1 1:53:21
       Cody Ball                 2  2 1:54:28              OVT
M50+: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                                 Sat               Sun
  1  1 Joe Brautigam      1:25:55     1  1   41:46     1  1   44:09
  2  2 Andras Revesz      1:35:20     2  2   46:52     2  2   48:28
     3 Kevin Teschendorf  1:37:35        4   47:40        4   49:55
  3  4 David Kostansek    1:38:25     3  3   47:18     4  5   51:07
  4  5 Istvan Nagy        1:46:08     5  6   54:04     5  6   52:04
  5  6 Nadim Ahmed        1:48:59     4  5   52:01     6  7   56:58
  6  7 Clinton Morse      1:54:48     9 10 1:05:36     3  3   49:12
  7  8 Charlie Bleau      2:13:04    10 12 1:10:27     8  9 1:02:37
  8  9 Thomas Bruce       2:14:32     8  9 1:03:16     9 10 1:11:16
  9 10 Mike Minium        2:24:22    11 14 1:25:43     7  8   58:39
 10 11 Rick Shane         3:22:36    12 15 1:29:21    10 11 1:53:15
 11 12 Duane Adams        4:41:56    13 16 2:01:17    11 12 2:40:39
       David Onkst                    7  8 1:02:20             ----
       Tom Svobodny                   6  7 1:01:34             ----
       Paul Regan                       11 1:10:25             ----
       Rolf Kuestner                           DNF    12 13 2:41:25
M55+: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                               Sat               Sun
  1  1 Tim Parson       1:46:15     1  1   51:49     2  2   54:26
  2  2 John Campbell    1:51:59     3  3   54:45     3  3   57:14
  3  3 Bill Pullman     1:57:04     5  5 1:04:12     1  1   52:52
  4  4 Glen Tryson      1:58:57     2  2   53:38     6  6 1:05:19
  5  5 Greg Lennon      2:03:48     4  4 1:01:24     5  5 1:02:24
  6  6 Jim Eagleton     2:11:34     9  9 1:11:17     4  4 1:00:17
  7  7 Paul Bennett     2:16:25     7  7 1:07:56     7  7 1:08:29
  8  8 Pat Meehan       2:25:05    11 11 1:11:51     8  8 1:13:14
  9  9 Dean Sturtevant  2:25:30    10 10 1:11:41     9  9 1:13:49
 10 10 Sam Listwak      2:32:42     6  6 1:06:32    11 11 1:26:10
 11 11 Ralph Tolbert    2:55:47    12 12 1:28:52    12 12 1:26:55
 12 12 Phil Bricker     3:03:30    14 14 1:47:35    10 10 1:15:55
 13 13 Guy Olsen        3:14:58    13 13 1:43:35    13 13 1:31:23
       Tom Strat                    8  8 1:09:56              DNF
M60+: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                                   Sat               Sun
  1  1 Peter Gagarin        1:47:37     2  2   52:19     2  2   55:18
  2  2 Jeffrey Saeger       1:48:09     1  1   52:15     3  3   55:54
  3  3 Tom Nolan            1:52:28     4  4   59:33     1  1   52:55
  4  4 Walter Siegenthaler  1:56:16     3  3   56:19     4  4   59:57
  5  5 Robert Boltz         2:14:51     5  5 1:06:53     5  5 1:07:58
  6  6 Bill Cheatum         2:26:53     6  6 1:18:50     6  6 1:08:03
  7  7 Rob Wilkison         2:43:37    10 10 1:27:33     7  7 1:16:04
  8  8 Robert Turbyfill     3:03:21     9  9 1:26:56     8  8 1:36:25
  9  9 Mark Mace            3:21:35     8  8 1:26:48    10 10 1:54:47
 10 10 Gary Smith           3:24:50    11 11 1:34:52     9  9 1:49:58
 11 11 Bob Fink             3:43:52     7  7 1:23:19    11 11 2:20:33
M-Green: 14 KP 5.9 km
Sat + Sun                            Sat               Sun
     1 Bill Langton  2:43:13        1 1:29:45        2 1:13:28
       Keith Hulsey                       DNF        1 1:07:51
       Ryan Hanna                        ----        3 1:13:41
F-21+: 17 KP 8.0 km
Sat + Sun                                  Sat               Sun
  1  1 Alison Crocker      2:20:01     1  1 1:17:45     1  1 1:02:16
  2  2 Hannah Burgess      2:31:19     2  2 1:21:34     2  2 1:09:45
  3  3 Pavlina Brautigam   2:41:58     3  3 1:22:29     3  3 1:19:29
  4  4 Anna Bringle        3:15:17     5  5 1:39:43     4  4 1:35:34
  5  5 Lori Huberman       3:37:49     6  6 1:57:04     5  5 1:40:45
     6 Elisabeth Flannery  5:29:53        7 2:37:50        6 2:52:03
       Kseniya Popova                  4  4 1:32:28              DNF
M-20: 17 KP 8.0 km
Sat + Sun                                     Sat               Sun
  1  1 John Hensley Williams  2:18:42     1  1 1:14:55     1  1 1:03:47
  2  2 Zac Barker             2:44:10     2  2 1:28:36     4  4 1:15:34
  3  3 Nathan Ohrwaschel      2:57:58     6  6 1:52:22     2  2 1:05:36
  4  4 Connor Frost           3:03:56     5  5 1:50:17     3  3 1:13:39
  5  5 Matt Stout             3:04:07     4  4 1:42:40     6  6 1:21:27
  6  6 John Stabler           3:04:25     3  3 1:40:26     7  7 1:23:59
  7  7 Joshua Escobar         3:44:27     8  8 2:23:33     5  5 1:20:54
  8  8 Avery Jones            4:45:06     7  7 2:15:13     9  9 2:29:53
  9  9 Nathan Keels           5:20:02     9  9 2:36:19    10 10 2:43:43
       Vincenzo Triolo                             DNF     8  8 1:46:37
       Gabriel Johnson                             DNF              OVT
       Matthew Vanderford                          DNF              DNF
       Joshua Beckwith                             DNF              DNF
M35+: 17 KP 8.0 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
  1  1 Vadim Masalkov    2:06:06     1  1 1:02:34     1  1 1:03:32
  2  2 Gregory Balter    2:17:25     2  2 1:10:02     2  2 1:07:23
     3 Andis Vitolins    2:48:16        3 1:28:50        3 1:19:26
  3  4 Videlin Aleksiev  3:28:44     3  4 1:44:24     3  4 1:44:20
       Paul Regan                            ----        5 1:52:48
M40+: 17 KP 8.0 km
Sat + Sun                                Sat               Sun
  1  1 Yuriy Bulka       2:38:52     1  1 1:20:56     1  1 1:17:56
     2 Charles Martz     3:40:59        2 2:03:25        2 1:37:34
  2  3 Csaba Tiszttarto  4:44:17     2  3 2:29:56     2  3 2:14:21
M45+: 17 KP 8.0 km
Sat + Sun                                 Sat               Sun
  1  1 Sergiy Gnatiouk    2:00:26     1  1 1:03:59     1  1   56:27
  2  2 Mikell Platt       2:05:43     2  2 1:06:26     2  2   59:17
  3  3 Ted Good           2:22:28     3  3 1:15:58     3  3 1:06:30
  4  4 Michael Eglinski   2:26:58     5  5 1:17:48     4  4 1:09:10
  5  5 Thomas Carr        2:28:24     4  4 1:16:15     5  5 1:12:09
     6 Randy Hall         2:36:59        6 1:22:26        7 1:14:33
  6  7 Martin Farenfield  2:52:49     8  9 1:32:56     7  8 1:19:53
  7  8 Jonas Libell       2:57:08     6  7 1:32:06     8  9 1:25:02
  8  9 Joe Sackett        3:05:38     7  8 1:32:34    10 11 1:33:04
  9 10 Rick DeWitt        3:15:12    10 11 1:44:50     9 10 1:30:22
 10 11 David Waller       3:18:24     9 10 1:41:46    11 12 1:36:38
 11 12 Paul Bradley       3:41:09    12 13 1:59:46    12 13 1:41:23
    13 Blair Ross         4:27:47       16 2:39:17       14 1:48:30
    14 John Baker         4:27:58       15 2:24:31       15 2:03:27
 12 15 Robert Minto       4:53:32    13 14 2:06:26    14 17 2:47:06
       David Onkst                            ----     6  6 1:13:34
       Carl Muench                            ----    13 16 2:03:56
       Matthew Harmody                         DNF              OVT
       Steven Barnhart               11 12 1:50:45              DNF
M-21+: 25 KP 10.2 km
Sat + Sun                                 Sat               Sun
  1  1 Sergei Zhyk        2:25:23     1  1 1:18:51     1  1 1:06:32
  2  2 Ken Walker Jr      2:26:04     2  2 1:19:06     2  2 1:06:58
  3  3 Giacomo Barbone    2:29:25     3  4 1:22:00     3  3 1:07:25
     4 Jon Torrance       2:35:40        3 1:20:33        6 1:15:07
  4  5 Nikolay Nachev     2:38:16     4  7 1:27:33     4  4 1:10:43
     6 Sergei Fedorov     2:38:53        5 1:22:37        7 1:16:16
  5  7 Keith Andersen     2:43:00     5  8 1:30:21     5  5 1:12:39
  6  8 Clem McGrath       2:56:38     6  9 1:32:29     8 10 1:24:09
  7  9 Ian Smith          2:56:40     7 10 1:35:31     7  9 1:21:09
  8 10 Brendan Shields    2:58:37     8 11 1:38:40     6  8 1:19:57
  9 11 Matthew Luehrmann  3:51:10     9 12 2:14:28    10 12 1:36:42
 10 12 Ian Jones          4:02:27    11 14 2:20:14    11 13 1:42:13
 11 13 Barbara Bryant     5:18:25    12 15 2:55:16    12 14 2:23:09
       Ryan Hanna                    10 13 2:16:02             ----
       Tom Svobodny                           ----     9 11 1:34:22
       Neil Dobbs                        6 1:24:22              DNF
       Dan Barker                              OVT              DNF

Total of 193 registered starts.


Splits

Look for Splits for each day on the web page for that individual day's results.

 

Leave a Reply